BE kthehet në shkollë! (Java e Evropës 2019)
Postim

BE kthehet në shkollë! (Java e Evropës 2019)

Ngjarjet e aktivitetit “BE-ja kthehet në shkollë” u organizuan njëkohësisht në katër vende: • Shkolla e Mesme “Koto Hoxhi”, Gjirokastër, • Shkolla e Mesme “Arbëria”, Bulqiza, • Shkolla e Mesme “16 Shtatori”, Shijak, dhe • Shkolla e Mesme “Sabah Sinani”, Pukë. Ngjarjet krijuan një mundësi për gjimnazistët lokalë për të marrë pjesë në një dialog...

Nisja e fushatës: “Evropa është këtu”
Postim

Nisja e fushatës: “Evropa është këtu”

Delegacioni i Bashkimit Evropian nis fushatën e tij të re: #EvropaËshtëKëtu! Bashkimi Evropian i jep çdo vit 100 milion Euro për ta afruar Shqipërinë me vlerat dhe standardet e Bashkimit Evropian, çfarë e bërë atë donatorin më të madh në vend. Në 6 muajt e ardhshëm, ne do të tregojmë se si kjo ndihmë financiare po...

Ceremonia e dorëzimit të Presidencës së Keshillit të BE-së Gjermanisë
Postim

Ceremonia e dorëzimit të Presidencës së Keshillit të BE-së Gjermanisë

“Shumë faleminderit EU2020HR  për kryesimin e parë të Presidencës së Keshillit të BE-së në këto kohë të vështira. Gëzuar edhe 7-vjetorin e hyrjes në BE, ishte 1 korrik 2013 kur Kroacia iu bashkua Bashkimit Evropian . Sukese EU2020DE për një Presidencë të frytshme të Këshillit! Të vazhdojmë bashkë për rimëkëmbjen e Evropës!”; Mesazhi i Ambasadorit të...

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca dorëzon pjesën e tretë të ndihmës së BE-së për trajtimin dhe parandalimin e koronavirusit
Postim

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca dorëzon pjesën e tretë të ndihmës së BE-së për trajtimin dhe parandalimin e koronavirusit

Bashkimi Evropian vazhdon të jetë pranë popullit shqiptar dhe autoriteteve shëndetësore shqiptare në luftën kundër #COVID19. Javën e kaluar Ambasadori i BE-së Luigi Soreca i dorëzoi Ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu pjesën e tretë të ndihmës së BE-së për trajtimin dhe parandalimin e koronavirusit. Pajisjet mjekësore të siguruara përmes UNOPS do të ndihmojnë mjekët dhe...

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca dorëzon pjesën e tretë të ndihmës mjekësore të BE-së për Shqipërinë
Postim

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca dorëzon pjesën e tretë të ndihmës mjekësore të BE-së për Shqipërinë

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca i dorëzoi Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu pjesën e tretë të ndihmës së BE-së për Shqipërinë për trajtimin dhe parandalimin e COVID-19. 100 shtretër të pajisur plotësisht për terapi intensive 30 pajisje elektrokardiogramë 20 aspiratorë elektrikë kirurgjikë 75 rianimatorë manualë pajisje të tjera për të trajtuar raste...

Mesazhi i Albano Carrisi
Postim

Mesazhi i Albano Carrisi

Albano Carrisi, artisti i parë perëndimor që interpretoi në Tiranë në vitin 1989 para mijëra njerëzve, duke kënduar këngë për lirinë, vjen në një mesazh të veçantë në mbyllje të Javës se Evropës, të dielën 10 maj në orën 21:30. Al Bano është një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur të Italisë....

Performanca e Antonio Diodato
Postim

Performanca e Antonio Diodato

Fituesi i edicionit të 70-të të Sanremos Antonio Diodato ka përgatitur një performancë ekskluzive për Javën e Evropës. Sigurohuni që të mos e humbisni atë të dielën më 10 maj në orën 21:00! Karriera e Diodato-s është e lidhur ngushtë me Sanremo-n. Në vitin 2014, ai mori pjesë në Festivalin e 64-të të Sanremos në...

Performanca e Duo Aritmija
Postim

Performanca e Duo Aritmija

Ritmet e Ballkanit kanë qenë gjithmonë të veçanta në stilin dhe kombinimin e instrumenteve. Të tilla do të jenë ato që do të na shoqërojnë të dielën 10 maj në 20:00. Dino Murtezani ka bashkuar forcat me instrumentistët e njohur të duetit të kitarës klasike dhe akustike sllovene Aritmija, Tilen Stepišnik dhe Šemsudin Dino Džopa....